ظهور هوش مصنوعی مولد (AI) به دلیل تاثیر بالقوه‌اش بر کسب و کارها

گزارش اخیر بانک سرمایه‌گذاری گلدمن ساکس نشان می‌دهد که معادل ۳۰۰ میلیون شغل تمام‌وقت در ایالات متحده و اروپا به دلیل این فناوری نوظهور در معرض اتوماسیون قرار دارند. در حالی که سهم مردان در بازار کار بیشتر از زنان است، تأثیر ورود هوش مصنوعی بر مشاغل ممکن است برعکس باشد. تحقیقات جدید نشان می‌دهند که زنان بیشتر از مردان در معرض آسیب حاصل از اتوماسیون قرار دارند.تحقیقات جدید نشان می‌دهد که تقریبا ۸۰ درصد مشاغل زنان در معرض خطر هوش مصنوعی مولد هستند.

ظهور هوش مصنوعی مولد (AI) به دلیل تاثیر بالقوه‌اش بر کسب و کارها، آینده مشاغل زیادی را در معرض تهدید قرار داده است.

اخبار تکنولوژی

این امر در سال‌های اخیر انتقادات بسیاری را برانگیخته است، چراکه افراد می‌ترسند شغل خود را از دست بدهند یا روزی را ببینند که باارزش‌ترین بخش‌های وظایف روزانه‌شان توسط سیستم‌های رایانه‌ای خودکار انجام می‌شود.

گزارش اخیر بانک سرمایه‌گذاری گلدمن ساکس نشان می‌دهد که معادل ۳۰۰ میلیون شغل تمام‌وقت در ایالات متحده و اروپا به دلیل این فناوری نوظهور در معرض اتوماسیون قرار دارند.

در حالی که سهم مردان در بازار کار بیشتر از زنان است، تأثیر ورود هوش مصنوعی بر مشاغل ممکن است برعکس باشد. تحقیقات جدید نشان می‌دهند که زنان بیشتر از مردان در معرض آسیب حاصل از اتوماسیون قرار دارند.

بنابر مطالعات جدید و با در نظر گرفتن توزیع جنسیتی در بازار کار، از آنجایی که برخی مشاغل راحت‌تر از سایرین خودکار می‌شوند، زنان ممکن است بیشترین ضرر را به دلیل هوش مصنوعی مولد متحمل شوند.

مارک مک نیلی، استاد بازاریابی در مدرسه کنان-فلاگلر و نویسنده اصلی این تحقیق به یورونیوز می‌گوید: «شما اگر در بخش مردان باشید، مشاغل به حالت مساوی ۵۰ -۵۰ بین مشاغل یقه سفید (کارمندی و اداری) و یقه آبی (یدی و کارگری) تقسیم می‌شوند. اما در بخش زنان ۷۰ درصد یقه سفید و ۳۰ درصد یقه آبی هستند و بنابراین زنان بیشتری در این فضا تحت تاثیر قرار می‌گیرند.»

بنا بر تحقیق انجام‌ گرفته، ۷۹ درصد از زنان شاغل در کارهایی مشغول هستند که مستعد جایگزینی توسط هوش مصنوعی و اتوماسیون است.

آقای مک نیلی به یورونیوز گفت: «مشاغل اداری زیادی در صنایع مختلف وجود دارند که ممکن است به طور قابل توجهی تحت تاثیر قرار گیرند. حدود ۷۰ درصد این مشاغل توسط زنان پر می‌شود و آنها یکی از دسته‌ مشاغلی خواهند بود که به طور قابل توجهی ضربه خواهند خورد.»

سایر صنایعی که در آنها موقعیت‌های کاری عمدتاً توسط زنان اشغال می‌شود و انتظار می‌رود با ورود هوش مصنوعی تحت تأثیر قرار گیرند، به ترتیب مراقبت‌های بهداشتی (۷۶ درصد)، آموزش (۷۳ درصد) و خدمات اجتماعی (۶۷ درصد) هستند.

کارشناسان می‌گویند هرچند هوش مصنوعی مولد این پتانسیل را دارد که مشاغل مختلف را مکانیزه کرده یا تا حدی خودکار کند، با این حال همزمان فرصت‌های تازه‌ای برای مشاغل جدید درست خواهد کرد.

در واقع اگر به لحاظ تاریخی نگاه کنیم وقتی برای بهره‌وری بالاتر و هزینه کمتر از ماشین‌ها برای جایگزینی کارگران استفاده ‌شد، مشاغل جدیدی پدیدار شدند که قبلا وجود نداشتند.

از زاویه‌ای دیگر هوش مصنوعی برای خودکارسازی کارهای تکراری خسته کننده در مشاغل مختلف، که مستعد جابجایی و اتوماسیون کامل نیستند، می‌تواند در صنایع مفید باشد.

آقای مک نیلی می‌گوید به عنوان مثال، بیش از ۷۰ درصد از اعضای کادر درمان زن هستند. هوش مصنوعی مولد با پاسخ به سوالات بیماران در مورد تشخیص‌ها و رویکردهای تجویزی، می‌تواند به کارشناسان مراقبت‌های بهداشتی کمک کند.

در واقع با انجام این کار و کمک به بیمار برای دریافت پاسخ سوالات خود، ممکن است وقت بیشتری را برای زنان عضو کادر درمانی آزاد کند تا آن‌ها بتوانند مدت زمان بیشتری را با بیمار بگذارنند.

در همین حال و در عصر هوش مصنوعی، حضور مؤثر در بازار کار مستلزم تغییر در طرز فکر پیرامون مهارت‌های ضروری مورد نیاز جهت انجام کار است.

آقای مک نیلی می‌گوید: «کارگران باید تلاش کنند دانشی را که هوش مصنوعی ارائه می‌کند دریافت کنند، یاد بگیرند که چگونه از آن به خوبی استفاده کنند و سرانجام خود را متمایز کنند.»

منبع: انتخاب

دیدگاهتان را بنویسید