دسته‌ها
مقالات

کلاهبرداری ۱۲ هزار میلیاردی با کارت ملی معتادان / ۱۳ تبهکار در مشهد دستگیر شدند – نیوزبازنشر خبر از news.ir

حوادث رکنا: کشف صدها فقره چک سفید امضا در چمدان یکی از مسافران فرودگاه مشهد راز شبکه بزرگ پولشویی در کشور را فاش کرد.

کلاهبرداری ۱۲ هزار میلیاردی با کارت ملی معتادان / 13 تبهکار در مشهد دستگیر شدند

به گزارش رکنا، اعضای این باند با سوء‌استفاده از کارت ملی معتادان و بی‌خانمان‌ها اقدام به گرفتن دسته چک کرده و با آن بیش از ۱۲ هزار میلیارد ریال کلاهبرداری کرده‌اند.
سردار حسن مهری، فرمانده پلیس فرودگاه‌های کشور در تشریح جزئیات این خبر اظهار کرد: حدود ۲ ماه قبل مأموران پلیس فرودگاه مشهد در بازرسی از چمدان یک مسافر که عازم تهران بود با تعداد زیادی چک که با نام افراد مختلف و سفید امضا بود روبه‌رو شدند.
سپس به منظور اطمینان بیشتر، موضوع توسط کارشناسان مربوطه بررسی و مشخص شد فرد حامل چک یکی از عوامل اصلی باند پولشویی و کلاهبرداری کلان است که در سطح کشور فعالیت می‌کند.

فرمانده پلیس فرودگاه‌های کشور با بیان اینکه با اهمیت یافتن موضوع، پیگیری این پرونده به طور ویژه در دستور کار پلیس فرودگاه مشهد قرار گرفت، ادامه داد: با هماهنگی مقام قضایی پس از انجام دو ماه کار اطلاعاتی۱۳ نفر از اعضای اصلی این باند در شهرهای مختلف کشور توسط این پلیس دستگیر شدند.
سردار مهری درخصوص نحوه فعالیت این باند گفت: سرشبکه این باند از طریق رابطین خود در شهرهای مختلف افراد بی‌خانمان، معتاد و نیازمند را شناسایی و با پرداخت پولی اندک مدارک هویتی آنها را برای انجام کلاهبرداری دریافت می‌کرد. این باند همزمان با شناسایی افراد نیازمند با نفوذ در برخی از شرکت‌ها و مجامع امور صنفی اقدام به دریافت پروانه کسب به‌نام افراد بی‌بضاعت می‌کردند.
از طرفی این شبکه پولشویی با استفاده از خلأهای قانونی در سیستم بانکی اقدام به گرفتن دسته چک به‌نام این افراد یا وام‌های کلان با استفاده از پروانه‌های کسب کرده‌اند.
از آنجا که صاحبان چک می‌بایست برای دریافت دسته چک‌های ۲۵ و ۵۰ برگی ابتدا دسته چک ۱۰ برگی را دریافت و میانگین حساب برای خود ایجاد می‌کردند، افراد این باند دسته چک ۱۰ برگی را خودشان پاس کرده و پس از جلب اعتماد به محض دریافت دسته چک ۲۵ یا ۵۰ برگی اقدام به کلاهبرداری می‌کردند.
وی در مورد نحوه پرداخت دستمزد به افراد نیازمند گفت: اعضای این باند در قبال دسته چک ۲۵ برگی ۵۰۰ هزار تومان و در قبال دسته چک ۵۰ برگی یک میلیون تومان پرداخت می‌کردند. بنابراین تمامی دسته چک‌ها در اختیار عوامل اصلی باند بود که در بازار خرج یا برای ضمانت وام در اختیار بانک قرار می‌دادند همچنین تعدادی از دسته چک‌ها را در ازای هر برگ ۱۰۰ الی ۳۰۰ هزار تومان به افراد سودجو در بازار تهران واگذار می‌کردند.
سردار مهری در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به فعالیت این باند در زمینه‌های مختلف تاکنون ۱۳ نفر از اعضای اصلی آن دستگیر و میزان کلاهبرداری انجام شده تاکنون بیش از ۱۲ هزار میلیارد ریال عنوان و تعداد شاکیان این پرونده بالغ بر ۳۰ هزار نفر اعلام شده است. این پرونده در دادسرای عمومی مشهد مفتوح است و تحقیقات برای روشن شدن دیگر زوایای کلاهبرداری‌های انجام شده ادامه دارد. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.


آیا این خبر مفید بود؟

لینک منبع: کلاهبرداری ۱۲ هزار میلیاردی با کارت ملی معتادان / ۱۳ تبهکار در مشهد دستگیر شدند – نیوز

https://www.news.ir/144327/%DA%A9%D9%84%D8%A7%D9%87%D8%A8%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%DB%B1%DB%B2-%D9%87%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D9%85%DB%8C%D9%84%DB%8C%D8%A7%D8%B1%D8%AF%DB%8C-%D8%A8%D8%A7-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%AA-%D9%85%D9%84/

حوادث