دسته‌ها
مقالات

چند جرم تکراری برای چند پک دود / ۵ متهم سابقه دار مشهدی روانه زندان شدند – نیوزبازنشر خبر از news.ir

ساعت ۳:۱۰ دقیقه بامداد روز سه‌شنبه را نشان می‌داد که مأموران گشتی پلیس، کلانتری شهید هاشمی‌نژاد را برای سرکشی از چند خیابان که به تازگی در آن‌ها سرقت‌های سریالی از خودروها اتفاق افتاده بود، ترک کردند.

هنوز زمانی از گشت بامدادی مجریان قانون نگذشته بود که رفتار راننده و سرنشین یک خودروی سواری ماتیز ظن مأموران را برانگیخت. مأموران برای اینکه سر از کار سرنشینان این خودروی مشکوک درآورند به سراغ آن رفتند و از راننده خواستند تا از خودرواش پیاده شود.

همه چیز بدون هیچ حساسیتی درجریان بود. مدارک قانونی راننده به ظاهر درست بود و مشکلی هم وجود نداشت اما ضابطان قضایی هنوز به این افراد مشکوک بودند. سرنشین ماتیز که خود را دوست راننده معرفی می‌کرد مدعی بود برای خرید از خانه بیرون آمده و در راه او را دیده است. اماتعطیلی مغازه ها در آن ساعت شب خلاف ادعای او را ثابت می‌کرد برای همین مأموران ماتیز را مورد بازرسی قرار دادند. یکی از ضابطان قضایی تعداد زیادی مدارک هویتی، کارت سوخت، کارت خودرو و گواهی‌نامه مربوط به افرادی دیگر را کشف کرد.

در استعلام از مدارک هویتی کشف شده اطلاعاتی به دست آمد که نشان می‌داد این اسناد صبح دوشنبه سرقت شده‌اند. راننده و سرنشین خودرو ماتیز به کلانتری منتقل شدند و زمان زیادی نگذشت که به حرف آمدند و به سرقت‌های سریالی‌شان اعتراف کردند. راننده خودرو که اعتیاد به موادمخدر صنعتی دارد و دارای ۶ فقره سابقه کیفری است، گفت که با پرسه‌زنی در خیابان‌های مطهری شمالی، عبادی، کامیاب، حرعاملی و شهید کریمی خودروهای بدون تجهیزات امنیتی را شناسایی و با تخریب شیشه به آن‌ها دستبرد می‌زده است. دیگر متهم دستگیر شده هم که دارای

سابقه کیفری بود و اعتیاد به ماده‌مخدر تریاک داشت، همچنان مدعی بود که برای خرید از خانه بیرون زده است و هیچ نقشی در این سرقت‌ها نداشته است. متهمان پس از تشکیل پرونده برای ادامه مراحل تحقیقات به دادسرا معرفی شدند.

روی چمن‌ها دراز کشیده بود و موتورسیکلتش را هم کنارش روی جک گذاشته بود. مأموران کلانتری امام رضا(ع) که برای گشت‌زنی پا به بوستان میرزاکوچک‌خان گذاشته بودند به مرد جوان مشکوک شده و مدارک هویتی او را بررسی کردند. مدارک هویتی مرد سی‌ویک ساله مشکلی نداشت اما در استعلام شماره انتظامی پلاک موتور‌سیکلت مشخص شد که این وسیله در شهریور سال ۹۶ در بولوار وکیل‌آباد به سرقت رفته است.

مرد جوان با شنیدن این موضوع متعجب شد و ادعا کرد که موتورسیکلت را به تازگی به صورت اقساطی از فردی خریده است. مرد سی‌ویک ساله به همراه موتورسیکلت سرقتی‌اش به کلانتری ۱۲ مشهد منتقل شد. او که هیچ مدرکی و سندی از موتور در اختیار نداشت ادعا کرد که تا اتمام اقساط فروشنده مدارک موتور را به من نمی‌دهد.

با همکاری این مرد، فروشنده موتورسیکلت که یکی از مال‌خران اموال مسروقه بود شناسایی و دستگیر شد. با دستور قضایی موتورسیکلت سرقتی هم بعد از دو‌ونیم سال به مالکش بازگردانده شد.

۵ متهم سابقه دار در مشهد  به دام افتادند

هنوز زمانی از دستگیری سارق موتور بعد از دوو‌نیم سال نگذشته بود که تیمی دیگر از مأموران کلانتری امام رضا(ع) حین رصد میدانی در خیابان عنصری به مردی جوان که با یک دستگاه دوچرخه با سرعت زیاد در حال حرکت بود مشکوک شده و او را متوقف کردند. هنوز زمانی از سؤال و جواب مرد دوچرخه‌سوار از سوی پلیس نگذشته بود که مردی جوان شتابان به سمت مجریان قانون دوید و از مأموران خواست تا مانع فرار دزد دوچرخه‌اش شوند. مرد جوان که خود را به ضابطان قضایی رسانده بود با شناسایی فرد دوچرخه‌سوار به مأموران کلانتری ۱۲ مشهد گفت: برای لحظه‌ای کوتاه دوچرخه‌ام را مقابل خانه روی جک گذاشتم و وارد خانه شدم که این مرد دوچرخه‌ام را سرقت کرد.

در بررسی سابقه متهم نیز مشخص شد که او یک هفته پیش از زندان آزاد شده است. متهم که دارای سوابق متعدد کیفری است در اظهاراتش گفت که تاکنون سه دستگاه دوچرخه را سرقت کرده و در میدان شهدای گوهرشاد(میدان پنج‌راه) فروخته است.

فرمانده انتظامی مشهد با اشاره به سه پرونده گشوده شده در کلانتری‌های شهید هاشمی‌نژاد و امام رضا(ع)، گفت: این عملیات‌های ضربتی در قالب طرح تشدید مقابله با سرقت‌های خیابانی اتفاق افتاد که ۵ متهم سابقه‌دار دستگیر و پس از اعتراف به بزه انتسابی خود، راهی زندان شدند.

سرهنگ عباس صارمی ساداتی بیان کرد: متهمان این ۳ پرونده همگی اعتیاد به موادمخدر دارند و در بخشی از اعترافات خود به مأموران گفته‌اند که برای تامین هزینه‌های مواد خود مرتکب این سرقت‌ها شده‌اند. این مقام ارشد انتظامی مشهد ادامه داد: البته بی‌احتیاطی برخی از شهروندان درباره نگهداری وسایل نقلیه خود، استفاده نکردن از تجهیزات امنیتی برای خودروهایشان و نیز قرار دادن مدارک هویتی و لوازم قیمتی داخل خودرو در بروز این سرقت‌ها بی‌تأثیر نبوده است. بنابراین از مردم درخواست می‌شود تا با جدی گرفتن توصیه‌های پلیسی زمینه ارتکاب جرائمی نظیر سرقت را کاهش دهند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

مهدی قرآنی

لینک منبع: چند جرم تکراری برای چند پک دود / ۵ متهم سابقه دار مشهدی روانه زندان شدند – نیوز

https://www.news.ir/173092/%DA%86%D9%86%D8%AF-%D8%AC%D8%B1%D9%85-%D8%AA%DA%A9%D8%B1%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%DA%86%D9%86%D8%AF-%D9%BE%DA%A9-%D8%AF%D9%88%D8%AF-%DB%B5-%D9%85%D8%AA%D9%87%D9%85-%D8%B3%D8%A7/

حوادث