دسته‌ها
مقالات

پرونده رسوبی در اداره کمیسیون پزشکی سازمان پزشکی قانونی وجود ندارد – نیوزبازنشر خبر از news.ir

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ دکتر بابک سلحشور با اشاره به برگزاری ۴۵۸ جلسه کمیسیون تخصصی به شکل ویدئوکنفرانس در نیمه نخست سال اظهار کرد: از دی ماه سال گذشته به‌منظور تکریم ارباب‌رجوع، جلوگیری از ترددهای غیرضروری و اجرای طرح تسریع در رسیدگی به پرونده‌ها، برگزاری جلسات کمیسیونهای نوبت سوم (جلساتی که نیاز به حضور در تهران و کمیسیون مرکزی دارد)، به شکل ویدئوکنفرانس با همکاری چند استان به صورت آزمایشی در دستور کار قرار گرفت.

مدیرکل امور کمیسیونهای پزشکی سازمان پزشکی قانونی افزود: بر این اساس در مواردی که نیاز به معاینه و یا حضورارباب رجوع نیست، جلسات کمیسیون به شکل ویدئوکنفرانس برگزار شد و با توجه به بازخورد بسیار خوب آن و رضایت طرفین پرونده و نیز کارشناسان، این طرح به کل کشور تسری یافت که همزمانی اجرای این طرح با شیوع بیماری کرونا، موجب توسعه بیش از پیش این طرح و افزایش سرعت تسری آن به تمام استانها و تشکیل جلسات بیشتر به شکل ویدئوکنفرانس شد.

وی با بیان اینکه با برگزاری جلسات کمیسیون نوبت سوم به صورت ویدئو کنفرانس، تهدید کرونا را به فرصت تبدیل کردیم، بیان کرد: از آنجا که تردد مردم از استانها به تهران برای حضور در جلسات کمیسیون نوبت سوم (کمیسیون مرکزی) زحمتی دوچندان را برای آنها به همراه داشت و در شرایط کرونا زمینه‌ساز شیوع بیشتر این بیماری می‌شد، از ابتدای امسال اعلام کردیم که جلسات کمیسیون نوبت سوم استانها در صورت امکان با اداره کمیسیون پزشکی مرکزی باید به شکل ویدئوکنفرانس برگزار شود.

به گفته این مقام مسئول، این شکل از جلسات شامل مواردی است که نیاز به معاینه و حضور فرد وجود ندارد و کارشناسان با اطلاعات موجود در پرونده و از طریق ویدئوکنفرانس قادر به اظهار نظر کارشناسی هستند.

سلحشور ادامه داد: با توجه به بازخورد مناسب و تأیید کیفی نتایج جلسات ویدئوکنفرانس کمیسیون نوبت سوم، پا را فراتر گذاشته و جلسات کمیسیون نوبت دوم را نیز به صورت ویدئوکنفرانسی بین استانهای همجوار برگزار کردیم بنابراین می‌توان گفت که در حال حاضر جلسات نوبت دوم و سوم کمیسیونهای تخصصی سازمان که نیاز به معاینه ارباب‌رجوع و حضور آنها در جلسه کمیسیون ندارد به صورت ویدئوکنفرانس برگزار می‌شود.

مدیرکل امور کمیسیونهای پزشکی سازمان پزشکی قانونی عنوان کرد: در نیمه نخست سال جاری ۴۵۸ جلسه کمیسیونهای تخصصی به شکل ویدئوکنفرانس برگزار شده است که ۲۹۴ جلسه آن مربوط به جلسات استانها با کمیسیون مرکزی (نوبت سوم) و ۱۶۴ جلسه مربوط به جلسات بین استانی (نوبت دوم) بوده است.

وی با اشاره به اینکه جلسات ویدئوکنفرانسی کمیسیونها موجب افزایش کیفیت رسیدگی‌ها نیز شده است، خاطرنشان کرد: این جلسات بر اساس برآوردی که در نیمه نخست سال جاری انجام شد از تردد حداقل یک هزار نفر به تهران برای حضور در اداره کمیسیون مرکزی و ۸۰۰ نفر به استانهای همجوار برای شرکت در کمیسیونهای نوبت دوم جلوگیری کرده است.

پرونده رسوبی در اداره کمیسیون پزشکی مرکزی نداریم

سلحشور با تأکید بر اینکه برگزاری جلسات کمیسیون به صورت ویدئو کنفرانس ، سرعت رسیدگی به پرونده‌ها را نیز افزایش داده و موجب افزایش خروجی‌ها از کمیسیون مرکزی شده، تصریح کرد: با فعال شدن سیستم ویدئوکنفرانس و برگزاری جلسات با این سیستم، پرونده‌های کمیسیون مرکزی به روز شده است چرا که به دلیل عدم نیاز به حضور فیزیکی و همزمان طرفین پرونده و نیز کارشناسان و رفع مشکلات هماهنگی بین این تعداد افراد، سرعت رسیدگی‌ها افزایش یافته و در ماه، پرونده‌های بیشتری مورد بررسی قرار می‌گیرد.

مدیرکل امور کمیسیونهای پزشکی سازمان پزشکی قانونی افزود: مطابق با برآورد صورت گرفته در شهریور ماه سال جاری، خروجی ماهیانه پرونده از کمیسیون مرکزی سازمان ۲۳۵ پرونده بود که این رقم پیش از این (قبل از برگزاری جلسات ویدئوکنفرانسی) ۱۱۰ پرونده در ماه بود، درحالیکه تعداد ورودی‌های کمیسیون مرکزی همانند ماه‌های قبل به صورت میانگین ۱۳۰ تا ۱۴۰ پرونده در ماه است.

وی با اشاره به اینکه هم‌اکنون در اداره کمیسیون پزشکی مرکزی موضوعی به عنوان پرونده رسوبی وجود ندارد، گفت: با افزایش سرعت رسیدگی‌ها و تشکیل جلسات ویدئوکنفرانسی، پرونده‌ها به روز شده و ۶۰۰ پرونده‌ای که در ابتدای سال در نوبت رسیدگی مانده بود، بررسی، پاسخدهی و از دستور کار خارج شده است.

استفاده از کارشناسان مدعو به شکل مجازی برنامه آینده کمیسیون

این مقام مسئول از برنامه جدید اداره کل کمیسیونهای سازمان خبر داد و گفت: یکی از برنامه‌های جدید این حوزه که به زودی اجرایی می‌شود استفاده از کارشناسان از طریق ویدئوکنفرانس است. به بیان دیگر در نظر داریم برای تکریم هرچه بیشتر ارباب‌رجوع و نیز کاهش اطاله دادرسی، در بررسی پرونده‌ها، از کارشناسان به صورت مجازی استفاده کنیم.

سلحشور، مهمترین دلایل استفاده از کارشناسان به صورت مجازی را تعداد کم کارشناسان کمیسیون در برخی استانهای کوچک و نیز برطرف کردن تداعی سوگیری حرفه‌ای کارشناسان برای شاکی و یا مشتکی عنه عنوان کرد.

مدیرکل امور کمیسیونهای پزشکی سازمان پزشکی قانونی در تشریح برگزاری این شیوه از جلسات افزود: در این شیوه پرونده مورد نظر در استان مربوط بررسی اولیه شده و یک یا دو کارشناس از استان مبدأ از طریق ویدئوکنفرانس با کارشناس یا کارشناسان دیگر از یک استان دیگر (ترجیحاً غیرهمجوار) پرونده را بررسی می‌کنند، در این شیوه هم سرعت رسیدگی افزایش می‌یابد و هم اینکه تصور اشتباه سوگیری کارشناسان در استانهای کوچک، با حضور کارشناسان از استانهای دیگر برطرف می‌شود.

این مقام مسئول بیان کرد: در این شیوه دیگر فیزیک پرونده به استان دیگر ارسال نمی‌شود بلکه تنها اسکن پرونده از طریق سیستم نرم‌افزار اداری، در دسترس کارشناسان استان دیگر قرار می‌گیرد ضمن آنکه کارشناس استان مبداء، خلاصه‌ای از پرونده را در جلسه ارائه خواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد: در این شیوه کشور به پنج ناحیه تقسیم شده که هر ناحیه در برگیرنده ۶ استان است و اجرایی شدن آن، تحولی بزرگ در رسیدگی‌های کمیسیون و نیز ارتباط مؤثر بین استانها به ویژه ارتباط با استانهایی که کارشناسان زبده‌تر در اختیار دارند، ایجاد می‌کند.

مدیرکل امور کمیسیونهای پزشکی سازمان پزشکی قانونی ابراز امیدواری کرد تا با پایان یافتن موفقیت‌آمیز مرحله آزمایشی این طرح، پیش‌نویس نهایی آن توسط معاونت پزشکی و آزمایشگاهی سازمان تأیید و طرح در مدت یک ماه و نیم آینده به صورت رسمی و سراسری اجرایی شود.

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال اینستاگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

انتهای پیام/

لینک منبع: پرونده رسوبی در اداره کمیسیون پزشکی سازمان پزشکی قانونی وجود ندارد – نیوز

https://www.news.ir/247096/%D9%BE%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%AF%D9%87-%D8%B1%D8%B3%D9%88%D8%A8%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D9%87-%DA%A9%D9%85%DB%8C%D8%B3%DB%8C%D9%88%D9%86-%D9%BE%D8%B2%D8%B4%DA%A9%DB%8C-%D8%B3%D8%A7/

حوادث