دسته‌ها
مقالات

هنگم خرید اینترنتی قبل از دریافت کالا، پول پرداخت نکنید / هشدار جدی پلیس – نیوزبازنشر خبر از news.ir

به گزارش رکنا، سرهنگ «رامین پاشایی» معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا با بیان این مطلب گفت: برخی از کلاهبرداران با سوء‌استفاده از بستر و پلتفرم‌های ایجاد شده در سایت‌های واسط، با درج آگهی‌های غیرواقعی و تعیین قیمت‌های پایین‌تر از عرف در بازار، با ترفندهای فریبکارانه و جلب اعتماد مشتریان و دریافت بیعانه از آنان، با مبالغ مختلف کلاهبرداری می‌کنند و پس‌ از اطمینان از واریز پول‌ها، دیگر پاسخگوی تعهد خود نیستند.

وی افزود: برابر پرونده‌های قضایی، تماس‌های مالباختگان و دستگیری افراد مجرم که با این روش کلاهبرداری می‌کردند، مشخص شد بعضی از این افراد مجرم و کلاهبردار به‌صورت گروهی یا انفرادی با استفاده از سیمکارت‌های متعدد و حساب بانکی اجاره‌ای با درج آگهی‌های مختلف در سایت‌های واسط فروشگاهی از مردم کلاهبرداری می‌کنند. معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا با اشاره به اینکه در هنگام کشف جرایم، مالک واقعی سیمکارت یا شماره حساب، برابر قانون مورد پیگیری و احضار قانونی قرار می‌گیرد و آنها باید پاسخگوی فعل مجرمانه عمدی یا غیرعمدی خود باشند، خاطرنشان کرد: به‌منظور پیشگیری از وقایع و جلوگیری از هر گونه احضاریه از سوی مراجع قضایی و انتظامی در صورت واگذاری سیمکارت و شماره حساب خود به هر عنوان به سایر افراد، بلافاصله نسبت به استرداد یا انسداد سیمکارت و شماره حساب خود اقدام کنید.

وی ادامه داد: با توجه به اطلاع رسانی‌های مکرر پلیس و هشدار در مورد اینکه آگهی‌های تبلیغاتی در سایت‌های واسط دلیلی بر اطمینان از اصالت کالا نیست اما باز هم تعدادی از هموطنان بدون توجه به هشدارهای پلیس فتا، نسبت به واریز مبالغ تحت عنوان بیعانه به‌شماره حساب‌های اعلامی از سوی فروشندگان اقدام می‌کنند و ضمن بروز خسارت‌های مالی به‌خود، پرونده‌های متعددی را به مراجع قضایی و انتظامی تحمیل می‌کنند حال اینکه با اندکی دقت و توجه به هشدارهای انتظامی سطح وقوع این جرایم بشدت کاهش خواهد یافت.

سرهنگ «رامین پاشایی» به‌هموطنان توصیه کرد: قبل از مشاهده و کسب اطمینان از اصالت کالا از پرداخت هرگونه مبلغ تحت عنوان بیعانه به فروشندگان خودداری کنند و به ماهیت فریبنده آگهی‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی و پیام رسان‌ها منتشر می‌شود توجه نکنند و پس از مشاهده کالا و دریافت خدمات نسبت به پرداخت پول اقدام کنند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

لینک منبع: هنگم خرید اینترنتی قبل از دریافت کالا، پول پرداخت نکنید / هشدار جدی پلیس – نیوز

https://www.news.ir/146906/%D9%87%D9%86%DA%AF%D9%85-%D8%AE%D8%B1%DB%8C%D8%AF-%D8%A7%DB%8C%D9%86%D8%AA%D8%B1%D9%86%D8%AA%DB%8C-%D9%82%D8%A8%D9%84-%D8%A7%D8%B2-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%DA%A9%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%8C/

حوادث