دسته‌ها
مقالات

متلاشی شدن باند قطع درختان جنگلی در شیراز – نیوزبازنشر خبر از news.ir

به گزارش گروه حوادث  جام جم آنلاین و به نقل از خبرگزاری ایسنا، عبدالحسن صمدنژاد شنبه ۱ آذر به خبرنگاران گفت: با تلاش شبانه روزی نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی در یک عملیات گشت و مراقبت پیچیده، شب گذشته اعضای باند بزرگ قاچاق چوب درختان جنگلی بلوط در شیراز شناسایی شه و با دستگیری آنان این باند متلاشی شد.

متلاشی شدن باند قطع درختان جنگلی در شیراز
وی در تشریح جزییات این اقدام افزود: در پی انجام عملیات گشت و کنترل نامحسوس نیروهای منابع طبیعی در شهرستانهای جنگلی استان یک باند سازماندهی شده که با پوشش خودروهای سواری اقدام به حمل مقطوعات جنگلی و انتقال آن به یکی از باغات اطراف شیراز می‌کردند، شناسایی و در دام نیروهای منابع طبیعی گرفتار شدند.
صمدنژاد افزود: اعضای این باند درختان ارزشمند بلوط را با هدف تبدیل کردن مقطوعات به زغال از مناطق جنگلی شهرستانی‌های سپیدان، ممسنی ، رستم و حتی استان کهکیلویه و بویراحمد قطع کرده و به شکل ماهرانه‌ای در خودروهای سواری جاسازی و در باغی در نزدیکی شیراز انبار می‌کردند.
او ادامه داد: هدف بعدی اعضای این باند انتقال چوب آلات به مقصد کوره‌های زغال سیمکان جهرم بود که شب گذشته در دام نیروهای جان برکف منابع طبیعی گرفتار شدند.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس میزان چوب آلات کشف شده را بیش از ۱۰ تن برآورد کرد و گفت: مقطوعات پس از بارگیری و توزین به انبار منابع طبیعی منتقل و متهمان نیز جهت سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی ارجاع داده شدند.
صمدنژاد ضمن قدردانی از دستگاه قضایی بویژه دادستان عمومی و انقلاب شیراز که در این عملیات با نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی همکاری داشتند، گفت: متخلفان قطع درختان ارزشمند جنگلی بدانند که گشت‌های نامحسوس یگان حفاظت منابع طبیعی در هر ساعت از شبانه روز در حال رصد و کنترل گلوگاه‌های استان بوده و هر گونه تحرکی از سوی قاچاقچیان و متخلفان را تحت نظر دارند.
او همچنین با هشدار جدی به سودجویان و قاچاقچیان درختان جنگلی، بیان کرد: برخی سودجویان با خیال واهی سوء استفاده از شرایط قرنطینه اقدام به قطع و حمل چوب آلات درختان جنگلی می کنند غافل از اینکه حفاظت از عرصه‌های منابع طبیعی تعطیل بردار نیست و خادمان و حافظان منابع طبیعی منسجم تر از قبل در حال حفاظت از این گنجینه های ارزشمند طبیعی هستند.
صمدنژاد همچنین گفت: خوشبختانه با تمهیدات اندیدشیده شده امسال جریمه قطع درختان جنگلی ۲۵ برابر افزایش پیدا کرده و امیدواریم با حمایت های خوب قضایی دست سودجویان و متخلفان از جنگل‌های استان کوتاه و روند تخلفات در این حوزه کاهش یابد.

لینک منبع: متلاشی شدن باند قطع درختان جنگلی در شیراز – نیوز

https://www.news.ir/284588/%D9%85%D8%AA%D9%84%D8%A7%D8%B4%DB%8C-%D8%B4%D8%AF%D9%86-%D8%A8%D8%A7%D9%86%D8%AF-%D9%82%D8%B7%D8%B9-%D8%AF%D8%B1%D8%AE%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%AC%D9%86%DA%AF%D9%84%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%B4%DB%8C%D8%B1/

حوادث