دسته‌ها
مقالات

فوت پدر متالورژی ایران + عکس – نیوزبازنشر خبر از news.ir

پدر علم متالورژی ایران و استاد برجسته دانشگاه تهران درگذشت.

به گزارش رکنا ، استاد برجسته و چهره ماندگار و پیشکسوت دانشکده فنی دانشگاه تهران و پدر علم متالورژی ایران، دکتر “رامز وقار” بدرود حیات گفت و رخ در نقاب خاک کشید.

وی در سال ۱۳۱۰ در تفلیس متولد شد و با تغییر رژیم شوروی سابق به آنها اعلام شد یا باید به تابعیت آنجا در بیایند و یا این کشور را ترک کنند که خانواده وی راهی ایران شدند و رامز تحصیلات ابتدایی و متوسطه خود را در تهران گذراند و دوره متوسطه را در دبیرستان البرز سپری کرد.

شاگرد اولی مهندسی شیمی دانشگاه تهران در کارنامه دکتر “رامز وقار

وی در دانشکده فنی دانشگاه تهران در رشته شیمی دانش آموخته شد و ایشان به عنوان شاگرد اول رشته مهندسی شیمی دانشگاه تهران با بورس دولتی به بلژیک رفت و در سال ۱۳۴۶ موفق به اخذ درجه دکتری شد.

رامز، اولین کتاب خود را در سال ۱۳۴۷ در مورد تهیه مواد معدنی و فرآوری مواد معدنی منتشر کرد.

دانشکده فنی دانشگاه تهران نیز طی انتشار پیامی درگذشت این استاد فرزانه را به جامعه علمی کشور تسلیت گفت.

متن پیام درگذشت دکتر رامز به این شرح است:

“انا لله و انا الیه راجعون

روانشاد دکتر رامز وقار که نخستین استاد تحصیلکرده کشور در رشته متالورژی بود، در طول بیش از شصت سال تدریس و تحقیق در دانشگاه تهران، بنیانگذار بسیاری از کارهای بزرگ انجام شده صنعت متالورژی در کشور و تربیت کننده نسل‌های متمادی از دانشجویان، پژوهشگران و استادان این رشته راهبردی در کشور بود و میراث باقیمانده از او در این زمینه، به حق کم نظیر و ستودنی است.

هیأت رئیسه دانشگاه تهران، ضمن اظهار تأسف عمیق از درگذشت این استاد برجسته، این ضایعه تلخ را به خانواده و بستگان ایشان، استادان و دانشجویان و بهره مندان از محضر وی و همه اعضای خانواده بزرگ دانشگاه تهران و جامعه دانشگاهی و صنعتی کشور تسلیت می‌گوید و برای روح آن استاد تلاشگر و فرهیخته، رحمت و رضوان الهی طلب می‌نماید.”

خبرگزاری رکنا درگذشت این استاد فرزانه را به خانواده وی و جامعه علمی و دانشگاهی تسلیت می‌گوید. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

لینک منبع: فوت پدر متالورژی ایران + عکس – نیوز

https://www.news.ir/126415/%D9%81%D9%88%D8%AA-%D9%BE%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D8%AA%D8%A7%D9%84%D9%88%D8%B1%DA%98%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%B9%DA%A9%D8%B3/

حوادث