دسته‌ها
مقالات

علت مرگ پلنگ در هزار مسجد مشخص شد+ عکس – نیوزبازنشر خبر از news.ir

به گزارش رکنا، تورج همتی مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی ،در خصوص تلف شدن یک قلاده پلنگ در منطقه حفاظت شده هزار مسجد گفت: این موضوع به پارسال بر می‌گردد که گروه سرشمارنده پستانداران با لاشه یک قلاده پلنگ پیر در منطقه مواجه شدند و کارشناسان نظارت بر حیات وحش خراسان رضوی نیز که در تیم‌های سرشماری حضور داشتند پس از بررسی کامل لاشه، با توجه به شاخصه‌های موجود، کهولت سن پلنگ را عامل این اتلاف دانستند.

او افزود: موضوع تلف شدن حیات وحش در طبیعت موضوع خبر ساز و جنجالی نیست و کسانی که حتی کمی از مدیریت حیات وحش و محیط زیست بدانند این موضوع را غیر طبیعی قلمداد نخواهند کرد.

مرگ پلنگ در خراسان رضوی

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی ادامه داد: خصوصا در پستانداران گوشتخواری همچون پلنگ، کهولت سن و ناتوانی در شکار یا اخراج از قلمرو از سوی گونه‌های جوان تر یکی از دلایل طبیعی در اتلاف این گونه‌ها به شمار می‌رود.

همتی با اشاره به اینکه اگر اتلاف در حیات وحش در اثر خطای انسانی همچون شکار غیر مجاز باشد قابل پیگیری است بیان کرد: یگان حفاظت محیط زیست استان با جدیت این قبیل تخلفات را پیگیری و به صورت شبانه روزی درعرصه‌های طبیعی و فضا‌های مجازی پایش می‌کنند.

او با گلایه از اظهارات برخی مدافعین اسمی حقوق حیوانات که به دنبال تهییج افکار طبیعت دوستان هستند و با انتشار اخبار نخ نما، مقاصد خود را دنبال می‌کنند تصریح کرد: هر خبری درخصوص تعدی به حقوق حیوانات و تخلفات شکار و صید از سوی روابط عمومی و یگان حفاظت محیط زیست استان از طریق تارنمای رسمی محیط زیست استان و کانال خبری و اطلاع رسانی سروش به سرعت اطلاع رسانی می‌شود و این موضوع با یک جستجوی ساده در اخبار قابل پیگیری است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی تاکید کرد: اما اگر قرار باشد تلف شدن حیات وحش در طبیعت به دلایلی مثل کهولت سن یا نزاع وحوش هم خبری شود تمام رسانه‌ها باید معطوف به این قبیل اخبار باشد درصورتی که حوزه حفاظت محیط زیست تنها محدود به مدیریت حیات وحش نیست و نقش حاکمیتی و نظارتی آن ایجاب می کند در تمام حوزه‌های تخصصی ورود کند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

لینک منبع: علت مرگ پلنگ در هزار مسجد مشخص شد+ عکس – نیوز

https://www.news.ir/143601/%D8%B9%D9%84%D8%AA-%D9%85%D8%B1%DA%AF-%D9%BE%D9%84%D9%86%DA%AF-%D8%AF%D8%B1-%D9%87%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D9%85%D8%B3%D8%AC%D8%AF-%D9%85%D8%B4%D8%AE%D8%B5-%D8%B4%D8%AF-%D8%B9%DA%A9%D8%B3/

حوادث