دسته‌ها
مقالات

ثابت شد / معتادها کرونا می گیرند / ابتلای ۱۰۰ معتاد در استان تهران – نیوزبازنشر خبر از news.ir

استاندار تهران گفت: در مدت اجرای طرح ساماندهی معتادان متجاهر در ایام کرونا از مجموع ٩ هزارو ٢۶٠معتاد متجاهر در استان تنها ۱۰۰ نفر به بیماری کرونا مبتلا شدند. 

به گزارش رکنا ، انوشیروان محسنی بندپی عصر یکشنبه در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر افزود: کار جمع آوری معتادان متجاهر در استان تهران متوقف نشده و تنها به دلیل رعایت فاصله گذاری اجتماعی ظرفیت پذیرش مراکز نگهداری معتادان تکمیل شده است.

وی ادامه داد: مقرر شده با خالی شدن ظرفیت، برخی مراکز نگهداری از معتادان متجاهر اقدام به پذیرش آنها کنند

به گفته محسنی بندپی، استان تهران به دلیل دارا بودن شرایط خاص سرریز معتادان سایر استان ها است و در واقع تهران غربالگری معتادان متجاهر مهاجر از سایر استان ها را برعهده دارد.

وی خاطرنشان کرد: بعد از کش و قوس ها و مخالفت های فراوان سرانجام شهرداری تهران پذیرفت که پای کار بیاید و مراکز بهاران را به پذیرش و نگهداری معتادین اختصاص دهد.

محسنی بندپی تصریح کرد: براساس قانون برنامه ششم دستگاه های شهرداری و بهزیستی مکلف به پذیرش، نگهداری و جامعه پذیر کردن معتادان هستند.

کاهش ۵١ درصدی معتادان در مراکز بازپروری

استاندار تهران گفت: براساس آمارهای موجود نگهداری معتادان در مراکز بازپروری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۵۱ درصد کاهش داشته و اگر واگذاری مراکز بهاران زودتر از سوی شهرداری اتفاق می افتاد شاهد این روند نبودیم .

محسنی بندپی افزود: در استان تهران به لحاظ آسیب های اجتماعی یا شیوع ویروس کرونا وضعیت زرد، سفید و قرمز وجود ندارد چرا که به دلیل پیوستگی و نزدیکی شهرستان های استان به مرکز استان شاهد شرایط یکسان از حیث شیوع بیماری کرونا در شهرستان ها هستیم و اگر در تهران به دلیل شیوع کرونا وضعیت زرد است قطعا همه شهرستان های استان نیز وضعیت زرد دارند.

وی گفت: از زمان شیوع ویروس کرونا در استان تهران در مرکز نگهداری سالمندان کهریزک از حدود یکهزارو ۶٠٠ سالمند ٣٧ نفر از آنها بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده اند.

افزایش ۲۵ درصدی کشف موادمخدر

همچنین دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تهران در این جلسه گفت: در سه ماهه نخست امسال کشف مواد مخدر در مقایسه با سه ماهه نخست سال گذشته ٢۵ درصد افزایش یافته است.

منصور هادی زاده افزود: شش هزار و ۷۸۷ کیلوگرم مو۹اد مخدر در سه ماهه نخست امسال کشف شده است.

وی ادامه داد: آمار دستگیری‌ها ۳۰ درصد کاهش داشته و تعداد آزمایشگاه‌های منهدم شده ازچهار واحد به هشت واحد رسیده است.

هادی زاده تاکید کرد: کشف تریاک با چهار هزار و ۵۲۹ کیلو بالاترین رتبه، حشیش با ۹۰۲ کیلوگرم در رتبه دوم و شیشه با ۲۴۶ کیلوگرم در جایگاه سوم است.

وجود ٩ هزار و ۲۶۰ مددجو در مراکز نگهداری معتادان

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تهران گفت: ۹ هزار و ۲۶۰ مددجو در مراکز نگهداری معتادان در استان تهران وجود دارد که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۲۷ درصد کاهش یافته است.

هادی زاده افزود: در سه ماهه امسال هفت هزار و ۷۰۲ نفر از معتادان متجاهر جمع آوری شدند که در مقایسه با سه ماه نخست سال گذشته ۲۴ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه سال گذشته ۱۰ هزار و ۱۳۱ نفر معتاد در استان جمع آوری شدند، ادامه داد: البته پذیرش در مراکز اقامتی ما در سال گذشته شش هزار و ۴۱۰ نفر (معتاد) بود که امسال به پنج هزار ۸۳۰ نفر کاهش پیدا کرده است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تهران گفت: در سال گذشته ترخیص‌های ما (با ارجاع به سامان سراهای شهری) سه هزار و ۲۴۶ نفر بود که امسال به یک هزار و ۴۹۸ نفر رسیده است.

هادی زاده خاطرنشان کرد: ۷۴ درصد مددجویان در فشافویه، ۲۲ درصد در شفق (سازمان بهزیستی) و چهار درصد در ماده ۱۶ بخش خصوصی نگهداری می‌شوند.

وی تصریح کرد: تاکنون تست ۱۰۰ نفر از معتادان از مجموع ۹ هزار و ۲۶۰ نفر پی سی آرشان مثبت اعلام شده که یک و هشت دهم کل پذیرفته شدگان است.

هادی زاده تاکید کرد: در مرکز فشافویه ۶۶ نفر از کسانی که دارای علامت ابتلا به ویروس کرونا هستند و تست پی سی آر آنها مثبت بوده، قرنطینه شدند.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تهران گفت: ۱۰۷ نفر از معتادان جمع آوری شده یعنی هشت درصد آنها عدم تجاهر داشتند، ۶۹ نفر یا پنج درصد دارای معلولیت جسمی، ۴۹ درصد یا ۶۶۳ نفر از آنها کارتن خواب، ۱۰ درصد دارای کهولت سن، ۱۰ درصد نیز صغر سن داشتند.

هادی زاده اضافه کرد: همچنین چهار درصد از معتادان دارای کارت متادون بودند و ۲۴ درصد یعنی ۳۲۴ نفر نیز به بیماری‌های دیگر مبتلا هستند.

وی تاکید کرد: تعداد دستگیری‌های استان تهران در سه ماهه نخست امسال نیز در مقایسه با سه ماه نخست سال گذشته ٣٠ درصد کاهش داشته است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تهران گفت: سه ماه نخست سال گذشته ۲۷ هزار و ۳۲۲ نفر و امسال به ۱۹ هزار ۱۷ نفر در استان دستگیر شدند.

هادی زاده ادامه داد: دستگیر شدگان ما به تفکیک نوع جرم شامل ۱۶۳ نفر قاچاقچی، چهار هزار و ۲۳۸ نفر توزیع کننده، ۶۶۵ نفر حمل کننده، یکهزار و ۴۱۸ نفر نگهدارنده و ۳۴۳ نفر اتباع بیگانه بودند.

تقدیر دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر از استاندار تهران

اسکندر مومن دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور در این جلسه از انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران برای اجرای طرح ساماندهی معتادان متجاهر در ایام کرونا با اهدای لوح سپاس تجلیل کرد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

لینک منبع: ثابت شد / معتادها کرونا می گیرند / ابتلای ۱۰۰ معتاد در استان تهران – نیوز

https://www.news.ir/118956/%D8%AB%D8%A7%D8%A8%D8%AA-%D8%B4%D8%AF-%D9%85%D8%B9%D8%AA%D8%A7%D8%AF%D9%87%D8%A7-%DA%A9%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%A7-%D9%85%DB%8C-%DA%AF%DB%8C%D8%B1%D9%86%D8%AF-%D8%A7%D8%A8%D8%AA%D9%84%D8%A7%DB%8C/

حوادث