دسته‌ها
مقالات

آیا همه بیماران کرونایی نیاز به انجام سی‌‌تی‌‌اسکن دارند؟- اخبار پزشکی – اخبار اجتماعی تسنیم – Tasnim – نیوزبازنشر خبر از news.ir

دکتر حسین کرم‌‌پور در گفت‌‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران پویا، در پاسخ به این سؤال که آیا همه بیماران مبتلا به کرونا نیاز به سی‌‌تی‌‌اسکن دارند، گفت: در اوایل شیوع بیماری کرونا که هنوز کیت‌‌های تشخیص کووید۱۹ زیاد در دسترس نبود، سی‌‌تی‌‌اسکن بیشتر تجویز می‌‌شد تا بیماری کرونا تشخیص داده شود. الان سی‌‌تی‌‌اسکن در خط دوم تشخیص بیماری کرونا قرار گرفته است زیرا تست‌‌های مولکولی و خونی وجود دارند و به هرحال، سی‌‌تی‌‌اسکن اشعه دارد و دوز تجمعی این اشعه برای بدن مضر است.

وی افزود: در زمان حاضر تجویز سی‌‌تی‌‌اسکن باید بنا بر تشخیص پزشک باشد؛ در بیماری کرونا، فازهای مختلفی وجود دارد؛ در فازهای اولیه بیماری، در بسیاری از افراد که علائم خفیف بیماری را دارند، سی‌‌تی‌‌اسکن توصیه نمی‌‌شود اما در بیمارانی که علائم تنفسی پیدا می‌‌کنند و سطح اکسیژن خون آن‌‌ها کاهش می‌‌یابد، سی‌‌تی‌‌اسکن نه تنها برای تشخیص بلکه برای بررسی شدت و وسعت درگیری ریوی بیمار، تجویز می‌‌شود و بر اساس آن، نوع و روند درمان مشخص می‌‌شود.

کرم‌‌پور تأکید کرد: برخی افراد خودشان از پزشک‌‌شان می‌‌خواهند برایشان سی‌‌تی‌‌اسکن بنویسد، این کار، اشتباه‌‌ترین کار ممکن است، زیرا اولاً سی‌‌تی‌‌اسکن دارای اشعه یونیزان‌‌ است و دوماً ممکن است حتی در صورت ابتلای یک فرد به بیماری کرونا، در چهار روز نخست بیماری، علائم ریوی و تغییراتی در سی‌‌تی‌‌اسکن ریه بیمار ایجاد و نشان داده نشود.

وی ادامه داد: بنابراین اگر فردی بدون تجویز پزشک و با اصرار خود بخواهد سی‌‌تی‌‌اسکن انجام دهد، اشتباه است زیرا ممکن است به بیماری کرونا مبتلا باشد اما چون در روزهای نخست بیماری قرار دارد، بیماری او تشخیص داده نشود و از طرف دیگر ممکن است دوباره بعد از چند روز به سی‌‌تی‌‌اسکن نیاز پیدا کند و این دوزهای تجمعی اشعه‌‌ای که در سی‌‌تی‌‌اسکن استفاده می‌‌شود خطرناک خواهد بود.

رئیس انجمن رادیولوژی هرمزگان تصریح کرد: اگر بیماری، درصد اشباع اکسیژن خون بالایی داشته باشد، علائم شدید بیماری در او ظاهر نشود، سرفه‌‌های اذیت‌‌کننده‌‌ای نداشته باشد و ریسک‌‌فاکتورهایی(عوام خطر) مانند دیابت، بیماری‌‌های قلبی و … نداشته باشد، نیاز به انجام سی‌‌تی‌‌اسکن ندارد و می‌‌تواند با یک درمان نگهدارنده حتی در منزل نیز بهبود یابد.

وی خاطرنشان کرد: هم‌‌اکنون تست PCR و تست خون برای تشخیص کرونا وجود دارد که با وجود این‌‌ تست‌‌ها، نیازی به سی‌‌تی‌‌اسکن در بسیاری از بیماران وجود ندارد.

لینک منبع: آیا همه بیماران کرونایی نیاز به انجام سی‌‌تی‌‌اسکن دارند؟- اخبار پزشکی – اخبار اجتماعی تسنیم – Tasnim – نیوز

https://www.news.ir/246766/%D8%A2%DB%8C%D8%A7-%D9%87%D9%85%D9%87-%D8%A8%DB%8C%D9%85%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D9%86-%DA%A9%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D9%86%DB%8C%D8%A7%D8%B2-%D8%A8%D9%87-%D8%A7%D9%86%D8%AC%D8%A7%D9%85-%D8%B3/

حوادث