دسته‌ها
مقالات

آمار پرونده های قاچاق چوب در ۵ ماه گذشته – نیوزبازنشر خبر از news.ir

به گزارش رکنا ، فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری گفت: در ۵ ماه گذشته در سطح کشور ۱۹۰۰ فقره پرونده در رابطه با قاچاق چوب تشکیل شده است.

“سرهنگ علی عباس نژاد” فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به وضعیت قاچاق چوب در کشور گفت: بحث قاچاق چوب هم در استان‌های زاگرس و هم در استان‌های شمالی مطرح است، به طور مثال یکی از مشکلاتی که ما در بحث چوب داریم، تولید زغال غیرقانونی است.

وی ادامه داد: در ۴ ماه اول امسال هفت و نیم تن زغال غیرقانونی کشف کردیم و همچنین تعداد زیادی انهدام کوره زغال داشته ایم.

عباس نژاد افزود: در ۵ ماه گذشته در سطح کشور ۱۹۰۰ فقره پرونده در رابطه با قاچاق چوب تشکیل دادیم که ۲۱۰۰ متر مکعب چوب کشف کردیم و همچنین دستگیری ۱۹۵۰ نفر قاچاقچی چوب داشتیم که بیشتر آنها برای استان‌های شمالی کشور بودند.

انهدام ۲۴۰ کوره غیرقانونی برای تولید زغال

وی در ادامه بیان کرد: توقیف ۱۴۸۰ خودروی حمل چوب قاچاق و انهدام ۲۴۰ کوره غیرقانونی برای تولید زغال داشتیم، متاسفانه با توجه به قیمت بالای چوب و موانعی که در واردات وجود دارد، ریسک پذیری قاچاقچیان بالا رفته است، ولی ما با شدت با این موضوع در حال برخورد هستیم و توقع ما این است که سیستم قضایی با قاچاقچیان برخورد بازدارنده داشته باشد و با افرادی که مرتکب تکرار این جرم می‌شوند، برخورد جدی‌تری شود.

عباس نژاد آمارهای به دست آمده از تخلف‌های قاچاق چوب را بیانگر تلاش شبانه روزی همکارانش در این حوزه دانست و گفت: یکی از دلایل این تخلف می‌تواند کافی نبودن مجازات‌های قانونی باشد، از دلایل دیگر آن بالا بودن قیمت چوب است که ریسک ‌پذیری را بالا می‌برد، البته در نظر بگیریم که یک سری از ساکنان جنگل هستند و معاش شان از همین جنگل‌ها تامین می‌شود که این خود یک مساله است.

بیشترین قاچاق چوب در جنگل‌های زاگرس

وی در مورد مناطقی که بیشترین قاچاق چوب در آنها انجام می‌شود، بیان کرد: به نظر ما بیشتر قاچاق چوب در جنگل‌های زاگرس انجام می‌شود تا آنکه در شمال کشور اتفاق بیفتد، چون محصور و انبوه بودن جنگل‌های شمال اجازه مانور زیاد برای قاچاقچیان را نمی‌دهد و معمولاً در ورودی و خروجی‌ها ایست بازرسی داریم و امکان قاچاق وجود ندارد، اما چوب‌هایی که الان جابجا می‌شود با قاطر و ماشین‌های شخصی است.

عباس نژاد در پایان از مردم خواست تا اگر از تخلفی در عرصه طبیعی مطلع شدند توسط سامانه‌های این سازمان اطلاع رسانی کنند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

لینک منبع: آمار پرونده های قاچاق چوب در ۵ ماه گذشته – نیوز

https://www.news.ir/183307/%D8%A2%D9%85%D8%A7%D8%B1-%D9%BE%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%AF%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%82%D8%A7%DA%86%D8%A7%D9%82-%DA%86%D9%88%D8%A8-%D8%AF%D8%B1-%DB%B5-%D9%85%D8%A7%D9%87-%DA%AF%D8%B0%D8%B4%D8%AA%D9%87/

حوادث